جریمه خسارت زدن به هر کیلو مرجان 40میلیون ریال است

26 ۲۶ مهر

جریمه خسارت زدن به هر کیلو مرجان 40میلیون ریال است

نویسنده : - تعداد بازدید : 882

رئیس اداره محیط زیست کیش گفت : در صورت مشاهده و اثبات هر گونه تخلف در آسیب رساندن به مرجان ها از فرد خاطی برای هر کیلو مرجان طبق قوانین کشوری مبلغ40میلیون ریال خسارت دریافت می شود.

به گزارش کیش کلاب به نقل از ایرنا ، مریم محمدی روز شنبه در گفتگو با خبرنگاران در مورد راه های حفاظت از مرجان ها اظهار داشت : با توجه به گردشگری بودن منطقه هر ساله شاهد حضور گردشگران زیادی در جزیره کیش هستیم که ممکن است برخی از آنها دانسته یا ندانسته به محیط زیست کیش آسیب بزنند ، کیش جزیره ای مرجانی است که بواسطه وجود مرجان های حاشیه ای و محیط زیست غنی دریایی از اهمیت اکولوژیکی فراوانی برخوردار است .
وی با بیان اینکه کلوپ های دریایی باید پیش از بردن غواص به زیر آب نسبت به آگاه سازی آنها از حساسیت مرجان ها اقدام کنند افزود : برای جلوگیری از تخریب مرجان ها به دوستداران طبیعت توصیه می شود تا از دست زدن به مرجان ها، برداشت و تخریب آنها خودداری کنند .
نریختن زباله و پسماند در دریا ، پرهیز از ماهیگیری در نقاط مرجانی و غذا دادن به ماهی ها ، نخریدن مرجان ها و اشیای تزیینی ساخته شده برای استفاده در آکواریوم ها ، پرهیز از لنگراندازی در مناطق مرجانی و غواصی نکردن در این مناطق از نکات مهمی است که محمدی به دوستداران محیط زیست توصیه کرد .
رئیس اداره محیط زیست کیش با تاکید براینکه شناورها هنگام تردد مراقب شکسته شدن مرجان ها باشند اظها رداشت : کشتی ها نیز هنگام لنگر انداختن باید به این موضوع توجه داشته باشند ، همچنین کلوپ های دریایی باید از بردن غواصان آماتور به سایت های طبیعی دارای مرجان خودداری کنند.
وی در مورد تخریب مرجان ها و جریمه تعیین شده برای جبران خسارت وارده به خبرنگار ایرنا گفت : در صورت مشاهده و اثبات تخلف مبنی بر از بین بردن مرجان ها توسط فرد خاطی ، کشتی هایی که هنگام لنگر انداختن به مرجان ها آسیب زده اند و یا غواصانی که اقدام به شکستن مرجان ها کرده باشند برخورد می شود و طبق قوانین کشوری به ازای تخریب هر کیلو مرجان 40میلیون ریال از فرد خاطی دریافت می شود.
محمدی در مورد منطقه حفاظت شده لاک پشت ها به عنوان یک جاذبه گردشگری و توصیه های لازم برای حفاظت از این گونه در خطر انقراض گفت : با توجه به اینکه فصل زادآوری لاک پشت ها در کیش اواخر اسفند تا اواسط مرداد ماه است توصیه می شود در این فصل از تردد شبانه در سواحل ماسه ای به ویژه در جنوب جزیره خودداری شود.
وی افزود : پرهیز از جمع آوری تخم ها ، شکار و صید لاک پشت ها ، پرهیز از ریختن زباله در دریا و ساحل ، پرهیز از قایقرانی با سرعت بالا در زیستگاه لاک پشتها ، حرکت نکردن با وسایل نقلیه در ساحل ، پرهیز ازتوقف خودرو با چراغ روشن در سواحل ماسه ای و نزدیک نشدن به لاک پشتهای در حال تخمگذاری از مواردی است که باید دوستداران محیط زیست به آن توجه کنند.
وی با بیان اینکه پنج گونه لاک پشت در خلیج فارس وجود دارد افزود : دو گونه لاک پشت سبز و پوزه عقابی در جزیره کیش دیده می شوند و نوع پوزه عقابی آن در سواحل کیش اقدام به تخمگذاری می کند و اصلی ترین سایت تخمگذاری در جنوب جزیره واقع شده که در فصل زاد آوری به طور شبانه روزی از این گونه ها حفاظت می شود .
محمدی یاد آور شد: امسال نهمین دوره حفاظت از لاک پشت ها در کیش انجام شد و سومین سالی است که این گونه جانور علامتگذاری می شود ، این روش علاوه بر کمک به مطالعات رفتار شناسی اطلاعات بیشتری نسبت به مسیر مهاجرت آنها به کارشناسان می دهد .
محمدی جریمه خسارت زدن به هر لاک پشت از لحاظ مطالبه ضرر و زیان را مبلغ 100 میلیون ریال و برای هر تخم 50میلیون ریال اعلام کرد .
رئیس اداره محیط زیست کیش در مورد آهوان جزیره کیش و راه های حفاظت از آنها نیز گفت : پرهیز از شکار و صید آهوان ، خود داری از تعقیب با وسایل نقیله ، خود داری از دست زدن به بره آهوها و جابجا کردن آنها از مواردی است که باید برای حفاظت از جان آهوان رعایت کرد.
وی تعداد آهوان جزیره کیش را 700 راس عنوان کرد و گفت : تعداد 11 آبشخور برای تغذیه و آبرسانی آهوان در مراکز تجمع آنها ایجاد شده است که توسط پیمانکار مخصوص رسیدگی می شود.
رئیس اداره محیط زیست کیش گفت : ایجاد پارک حیات وحش با هدف حفاظت از آهوان و زیستگاه اصلی آنها و افزایش جذابیت های گردشگری انجام شده است .
وی افزود : توصیه می شود تا کیشوندان و گردشگران از رانندگی با سرعت بالا در حوالی پارک دلفین ها، جاده جهان، جنوب فرودگاه و بخش های جنوبی رینگ 75 متری خودداری فرمایید.
محمدی جریمه هر راس آهو از لحاظ مطالبه ضرر و زیان را مبلغ ده میلیون تومان عنوان کرد .
وی در مورد فضای سبز جزیره کیش نیز گفت : از آنجا که در سال های اخیر زحمات زیادی برای ایجاد فضای سبز و کاشت درختان کشیده شده است توصیه می شود تا شهروندان و گردشگران از شکستن شاخه درختان ، کندن بوته ها و آتش زدن آنها خود داری کنند .
وی با بیان اینکه درختان جنگلی و بومی کیش گونه های ارزشمند با ارزش حفاظتی هستند افزود : کسانی که قصد ساخت و ساز در جزیره را دارند باید با هماهنگی اداره محیط زیست و مدیریت شهرسازی نسبت به حفظ درختان موجود در محل ساخت و ساز کوشا باشند .
رئیس اداره محیط زیست کیش تاکید کرد :برای توسعه فضای سبز باید از گیاهان خشکی پسند با نیاز آبی پایین و گیاهان بومی استفاده شود، جابجایی و یا قطع هرگونه درختی در جزیره نیاز به اخذ مجوز از شرکت سرمایه گذاری و تایید آن در معاونت عمرانی سازمان است .
وی با تاکید بر اینکه گیاهان بومی کیش سازگاری بالایی با شرایط اقلیمی دارند و گونه های درختی بیشتر از گونه های حمایت شده هستند افزود : کهور ایرانی ، کنار ، آکاسیا از مهمترین گونه های جزیره کیش هستند و درخت لور که از صدها سال پیش وارد جزیره کیش شده سازگاری مناسبی با محیط زیست دارد و از گونه های مهم گیاهی است .
محمدی در پایان توصیه کرد : برای دوستی با زمین باید زباله کمترتولید و زباله های قابل بازیافت را از زباله های تر جدا کرد.
استفاده کمتر از ظروف یکبار مصرف ، استفاده از مواد دوریختنی ، استفاده از ساک های پارچه ای و با دوام برای خرید ، خرید در حد نیاز، خرید اجناس با بسته بندی مختصر کاهش شیرابه زباله ها ، جمع آوری زباله ها در هنگام پیک نیک ، پرهیز از سوزاندن هرگونه زباله در طبیعت ، مشارکت در پاکسازی طبیعت ،از مواردی بود که محمدی برای حفظ محیط زیست بدان اشاره کرد .