فرهنگ و هنر جزیره کیش

فرهنگ و هنر در کیش نژاد بومیان جزیره از نژادهای دراویدی، سومری نوردیک، سامی، سفیدپوست و سیاهپوست است. به زبان‌های فارسی و عربی تکلم می‌کنند. شغل سنتی بومیان، ماهی‌گیری، دامداری، دریانوردی و بازرگانی است .«قلیه»، «مضروبه»، «هریسه» و «مچبوس» که اغلب با ماهی تهیه می‌شوند از غذاهای محلی کیش است. لباس محلی مردان دشداشه همراه با عرقچین است. عید قربان و عید غدیر مهم‌ترین اعیاد مردم کیش است. ساز اصلی محلی نوعی طبل است. بومیان بیشتر در محله های سفین جدید و قدیم زندگی می‌کنند. ترانه ها و آوازهای ..

فرهنگ و هنر در کیش

نژاد بومیان جزیره از نژادهای دراویدی، سومری نوردیک، سامی، سفیدپوست و سیاهپوست  است. به زبان‌های فارسی و عربی تکلم می‌کنند. شغل سنتی بومیان، ماهی‌گیری، دامداری، دریانوردی و بازرگانی است .«قلیه»، «مضروبه»، «هریسه» و «مچبوس» که اغلب با ماهی تهیه می‌شوند از غذاهای محلی کیش است. لباس محلی مردان دشداشه همراه با عرقچین است. عید قربان و عید غدیر مهم‌ترین اعیاد مردم کیش است. ساز اصلی محلی نوعی طبل است. بومیان بیشتر در محله های سفین جدید و قدیم زندگی می‌کنند.

ترانه ها و آوازهای محلی خاص دارند و با موسیقی و هنر میانه خوبی دارند. در مراسم شادی و عروسی، بخشی از مراسم به نواختن ساز اختصاص دارد و بخشی هم برای مولودی خوانی است. در مجالس زار هم طبل و حبان می‌زنند. در گذشته سازهای محلی طبل و نی انبونه را در کیش می‌ساختند که امروز یک یا دو نفر در این امر مهارت دارند. در مراسم مولودی خوانی که عموما با حضور شیعیان و اهل سنت به صورت مشترک برگزار می‌شود مولودی خوانان به صورت نوبتی مولودی خوانی می‌کنند.

آواز کار، نهمه، در گذشته برای بسیاری از امور دریانوردی که به صورت مشترک و دسته جمعی انجام می‌شده، می‌خواندند. بالاکشیدن گرگور، برافراشتن بادبان، به آب انداختن لنج و .... هر کدام دارای آوازی مخصوص بوده‌اند که جاشوها و صیادان با شنیدن و خواندن آن کارهای سخت برایشان قابل تحمل می‌شده است. امروزه از این "نهمه‌ها" دیگر اثری نیست.

در گذشته کارگاه‌های قایق‌سازی در کیش فعال بوده است. توربافی، ساخت گرگور با ترکه‌های درخت کهور یا خوشه خرما، انواع فرش‌های حصیری، سفره، زنبیل، کیسه‌‌های حصیری، سِف یا مجمعه حصیری، خورجین محصولاتی است که با خوس (برگ خرما) بافته می‌شدند.

طناب یکی از پرکاربردترین محصولات دستی کیشیان بوده که در کشتی و صید به کار می‌رفته است مانند: طناب حبل عسگ؛ با خوشه درخت خرما بافته می‌شود، حبل لیف از تنه نخل، حبل چتان از گیاهی شبیه به ذرت، حبل کمبار از الیاف میوه نارگیل، حبل غضف از نوعی گیاه وارداتی به کیش بوده است.

"صوعیه" نوعی عبای پشمی ضخیم و زبر مخصوص روزهای سرد زمستان و "اسبات" نوعی گلیم با نخ پشمی از بافته‌های پشمی قدیم کیش است.

در سرآستین‌ها و لبه شلوار برخی از لباس‌های زنان بومی، نوعی زری‌دوزی ظریف به نام "بادله" وجود دارد که معمولا جداگانه روی پارچه‌ها گلدوزی می‌شود. "بطوله" یا برقع، هم با نوعی پارچه مخصوص به نام "خلگ بطوله" که از دبی وارد می‌شده به عنوان روبند زنان بومی کیش بوده است.

کیش در قبال وسعت اندکی که دارد مهد بسیاری از هنرها بوده است. امروزه هم بسیاری از جشنواره‌های فرهنگی سراسری و بین‌المللی در این جزیره برپا می‌شود.