تاریخچه کیش

تاریخچه کیش جزیرۀ کیش یکی ازجزیره‌های خلیج فارس، شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان است. این جزیره بیضوی 91 کیلومترمربع وسعت دارد. درسال ۱۳۴۹ هیاتی از مشاوران ایرانی و آمریکایی، جزیره کیش را مورد بازدید قرار دادند و با توجه به ویژگی‌های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب‌های زلال اطراف آن، به عنوان مرکز توریستی بین‌المللی انتخاب شد. کیش از سال61 به عنوان منطقه آزاد و از آذر 72 به عنوان شهر شناخته می‌شود و از معدود شهرهای فاقد شهرداری است. کیش با دبی، امارات متحده عربی و مالزی لانکاوی، مالزی خوا

تاریخچه کیش

جزیرۀ کیش یکی ازجزیره‌های خلیج فارس، شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان است. این جزیره بیضوی 91  کیلومترمربع وسعت دارد. درسال ۱۳۴۹ هیاتی از مشاوران ایرانی و آمریکایی، جزیره کیش را مورد بازدید قرار دادند و با توجه به ویژگی‌های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب‌های زلال اطراف آن، به عنوان مرکز توریستی بین‌المللی انتخاب شد. کیش از سال61 به عنوان منطقه آزاد و از آذر 72 به عنوان شهر شناخته می‌شود و از معدود شهرهای فاقد شهرداری است.   کیش با دبی، امارات متحده عربی و مالزی لانکاوی، مالزی خواهرخواندگی دارد.

بر اساس اسناد دوره قاجار، نام جزیره "قیس" بوده است. در اسناد دوران پهلوی نام کیش را نوشته‌اند. از آنچه در کتب تاریخی بازگو شده ‌است برمی‌آید که از زمانه هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان، جزیرۀ کیش تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام، این جزیره به‌ دست خلفای اموی افتاده‌است. حاکمیت معنوی ایرانیان بر کیش از نامه‌های نگاشته توسط ایشان به زبان پهلوی کاملاً مشهود است.  از دوران حکومت آل‌بویه کیش مجدداً به حکومت ایرانی بازگشت و بعدها در زمان سلجوقیان و اتابکان فارس و سپس ملوک هرمز وآل‌مظفر و تیموریان، این وضع ادامه یافت.

دردورۀ سلجوقیان، کیش به بزرگ‌ترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شد. مورخان زیادی راجع به کیش اظهار نظر کرده‌اند.  ابن خرداد، ابن بطوطه و یاقوت حموی یا به کیش سفر کرده و یا در باب آن سخنوری کرده‌اند. سعدی در آثار خود از جزیرۀ کیش و سفر به آن در این دوران یاد می‌کند.

سال‌های ۹۱۲ تا ۱۰۳۱ همچون جزیره هرمز، کیش هم به دست پرتغالی‌ها افتاد و سرانجام، امامقلی‌خان، سپهسالار شاه عباس موفق به فتح خلیج فارس، بحرین و همه جزایر آن شد. تا سال‌های آغازین حکومت محمدرضاپهلوی، کیش مرکز صیدماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس بوده است.  با ورود مروارید ژاپن به بازار ایران، به تدریج از اهمیت مروارید کیش کاسته شد.

وضع اسفبار کیش در زمان سلطنت رضاشاه نیز کم وبیش تقریباً همانند دوره قاجاریه بود و مدت ها بازار و کسب تجارت در آن ها تقریباً تعطیل بود. این وضع تأسف بار با تغییراتی کم و بیش ناچیز در سال های 1320 تا 1347 کم و بیش در جزیره ادامه داشت.

سال 1347آغاز تحولات اداری و برخی حرکات اجرائی در جزیره کیش با پیشنهادات کارشناسان امریکائی به عنوان بندر آزاد توریستی بود.  در سال 1349 بهره برداری از شرایط جغرافیایی و طبیعت جزیره کیش مورد توجه قرار گرفت، و کیش به عنوان مرکز بین المللی توریستی، تجاری  انتخاب گردید.

در سال 1356 مرکز بین المللی توریستی، تجاری کیش افتتاح شد و تقریباً ساخت تمام سازه های اصلی  خدماتی  که نسبتاً گسترده بود پایان یافت.

در سال 1358 یعنی یکسال پس از وقوع انقلاب و حذف رژیم قبلی، سازمان عمران کیش به عنوان سازمان مراکز ایران گردی و جهان گردی به وزارت ارشاد واگذار شد ولی پنج ماه بعد شورای انقلاب آن را اولین منطقه آزاد تجاری جمهوری اسلامی اعلام نمود در سال 1361 طبق تصویب نامه هیئت دولت سازمان عمران کیش از « زیرمجموعه های» وزیر مشاور اجرائی شد. سال 1365 در واقع سال تجدید حیات کیش با عنوان منطقه آزاد است. از همین زمان گسترش بی وقفه  کیش با ساخت و سازهای گوناگون تجاری، گسترش بندرگاه ها، توسعه فرودگاه، احداث هتل های تازه، فعالیت های صنعتی و بازرگانی برای صادرات و واردات، فضاهای تفرّجی تازه شروع شد.