شهر حریره

حریره حریره، یک شهر یک‌پارچه و متمرکز با معماری برونگراست و از معماری دفاعی و درونگرای دیگر شهرهای تاریخی ایران در آن نشانی نیست. شهری با 800 سال قدمت و 120 هکتار وسعت که روزگاری بندری مهم و مرکز ارتباط هند، چین و اروپا با ایرانیان بوده است اما امروز بقایایی از ان باقی مانده است. این بقایا گواهی بر تاریخ پرافتخار کیش است. وسعت این شهر حکایت از آبادانی آن دارد. با کاوش های باستان شناسی، عمارت اعیانی، حمام تاریخی، مسجد و بندرتاریخی، از زیرخاک بیرون آمده است.

حریره

حریره، یک شهر یک‌پارچه و متمرکز با معماری برونگراست و از معماری دفاعی و درونگرای دیگر شهرهای تاریخی ایران در آن نشانی نیست. شهری با 800 سال قدمت و 120 هکتار وسعت  که روزگاری بندری مهم و مرکز ارتباط هند، چین و اروپا با ایرانیان بوده است اما امروز بقایایی از ان باقی مانده است. این بقایا گواهی بر تاریخ پرافتخار کیش است. وسعت این شهر حکایت از آبادانی آن دارد. با کاوش های باستان شناسی، عمارت اعیانی، حمام تاریخی، مسجد و بندرتاریخی، از زیرخاک بیرون آمده است.

مسجد حریره، پلان دایره‌ای داشته و پایه‌ها و ستون‌های چندوجهی دارد. 1200 متر از کل وسعت مسجد به شبستان اختصاص داشته تا پذیرای بیش از 2300 نفر نمازگذار باشد.

مقدار زیادی اشیا تاریخی و سفالی در عمارت اعیانی شهر حریره به دست آمده است که مربوط به قرن هفتم هجری است. این عمارت حیاط مرکزی داشته که اتاق‌ها در گرداگرد آن ساخته شده‌اند. اهمیت ذخیره و استفاده از آب شیرین باعث شده تا سیستم کانال کشی و آب انبار اختصاصی در داخل بنا ایجاد شود که مایه حیات همیشه در دسترس باشد.  500مترمربع وسعت کمی آنسوتر از خانه اعیانی برای گرمخانه، سربینه و تون مختص حمام شهر حریره است.

در کرانه شمالی این شهر، بر فراز صخره‌ای بلند، تاسیساتی کارگاهی استحصال مروارید وجود دارد.  بندر شهر تاریخی به این دلیل که ساحل صخره‌ای مرتفع آن از سطح دریا تقریبا 10 متر بلندتر است و وجود 3 خلیج و دماغه که نقش بندرگاه طبیعی دارد و همچنین دریای نسبتاً آرام‌تری از دیگر کرانه‌ها و سواحل جزیره، خود عامل شکل‌گیری شهر در ساحل شمالی شده است.

کانال‌های افقی و زیرزمینی، چاه‌هایی در دل لایه‌های مرجانی و کانال‌هایی رو به دریا حفر شده‌اند که ارتباط شهر و دریا بوده است. کانال‌ها برای صیادان صدف هم پله دارد. پله‌ها را به شیوه‌ای هوشمندانه به حالت نیم پله با اختلافی اندک، چپ و راست ساخته‌اند تا صیادان صدف که همراه خود کیسه ای حاوی صدف وسایل و صید دارد به راحتی از کانال بالا بیاید.