خانه مردم شناسی(خانه بومیان)

خانه مردم‌شناسی بومیان 200 سال قبل در محله سفین قدیم، قدیمی‌ترین محله کیش خانه‌ای ساخته شد. این خانه در زمینی به مساحت 1200 مترمربع بنا شده است. 15 اتاق، دو حیاط مجلسی و حیاط خانوادگی دارد. حیاط مجلسی هم دارای دو ایوان، دو اتاق بزرگ برای پذیرایی از مهمان است. در این خانه نشانه‌های زیادی از حرمت خانواده، نبوغ و مهمان پذیری دیده می‌شود.

خانه مردم‌شناسی بومیان

 

200 سال قبل در محله سفین قدیم، قدیمی‌ترین محله کیش خانه‌ای ساخته شد. این خانه در زمینی به مساحت 1200 مترمربع بنا شده است. 15 اتاق، دو حیاط مجلسی و حیاط خانوادگی دارد. حیاط مجلسی هم دارای دو ایوان، دو اتاق بزرگ برای پذیرایی از مهمان است. در این خانه نشانه‌های زیادی از حرمت خانواده، نبوغ و مهمان پذیری دیده می‌شود.

معماری بنا کاملا بومی است. سقف‌ها همه از درخت نخل است که بسیار زیرکانه از وسط با وسایل ابتدایی اما دقیق نصف شده‌اند. صاحب خانه مرحوم حاج عبداله شاهین است که این خانه را از سه نسل پیشتر از خود به ارث برده است. حاج عبداله یکی از بزرگترین لنج‌های بادبانی را داشته است. نجاری و گلافی (لنج سازی) می‌کرده. بومیان کیش برای این خانه حرمتی خاص قائلند چون در این خانه اتاقی به عنوان مکتب خانه وجود دارد که اهالی در ان قرآن یاد می‌گرفتند.

در این خانه شيوه زندگي و معيشت بوميان؛ ابزار و وسايل مورد استفاده‌اشان، وسایل صيد و تجارت مرواريد به عنوان اصلي‌ترين شغل بوميان كيش در گذشته، پذيرايي از گردشگران و آشنايي با آداب و رسوم و شيوه پذيرايي به سبك عربي، عكس یادگاری با لباس محلي در حجله عروس و ديگر قسمت‌هاي خانه و در انتهای بازدید پذيرايي با خرما، شيريني محلي و قهوه عربي از ميهمانان علاقمند تدارک دیده شده است.

خانه بومیان کیش بخش‌هایی دارد که هر کدام داستانی شنیدنی دارند:

مجلس: یک اتاق تابستانی با بادگیرهای تاقچه‌ای مختص مهمانان مرد بوده که به خانه می‌آمدند.

چندول: انبار خرما و محل استحصال شیره خرما است.

مصیف: اتاقی است برای تابستان.

مطبخ: آشپزخانه‌ای برای پخت و پز.

بیت‌العود: اتاق خواب اصلی مخصوص صاحب خانه که با آینه و اشیاء زینتی تزیین شده است.

بیت‌الافروخ: این خانه حکم مدرسه روستای سفین را داشت زیرا چهار نسل پیش بومیان تا چهل سال پیش در این خانه قرآن آموزش می‌دیدند.

بیت القهوه: اتاقی مخصوص پذیرایی از زنان محله و مهمان زن که به این خانه تردد می‌کردند.

الفرشه: یکی از اتاق خواب‌های مهم و قدیمی این خانه برای نمایش آداب و رسوم ازدواج بومیان کیش به عنوان حجله است. عروس و داماد تا یک ماه در این اتاق اقامت داشتند.

بخار: انباری برای نگهداری مواد غذایی و انباری دیگر مختص ابزار صید و شناور و تمام تجهیزات لنج، ابزار غواصی و صید مروارید و ماهیگیری است.

زریبه: فضایی در حیاط جهت کاشت انواع صیفی‌جات و سبزی‌ها از جمله گوجه فرنگی، هندوانه، خربزه، پیاز، تربچه و سبزی.